Ázia
Macao
Macau
- Hlavné mesto
- Macao
- Počet obyvateľov
- 685 900
- Mena
- Macajská pataca (MOP)
- Telefónna predvoľba
- +853
- Jazyky
- Čínština, Portugalčina
- 3zastúpenia
- 2konzuláty
Macao
Svoje zastúpenia v Macao majú 3 krajiny: spolu 3 zastúpenia (2 konzuláty a jedno ďalšie zastúpenie).
Ázia
Macao
Macau
V Macao pôsobia aj 3 zahraničné zastúpenia.
V Macao poznáme telefón pri 1 a úradné hodiny pri 1 z 3 zastúpení.
Vstup do Macao pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 90 bez víza; 101 s vízom pri príchode; 7 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.
Naopak pas Macao otvára bez vopred vybaveného víza 130 destinácií, kým 35 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 62. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 309 | 282 | 27 | 8,7 % | 34,0 % |
| 2024 | 341 | 289 | 10 | 3,3 % | 21,8 % |
| 2025 | 343 | 315 | 28 | 8,2 % | 36,5 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Macao 343 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 315 víz. Podiel zamietnutí bol 8,2 % (vo svete 14,6 %). V roku 2024 bol podiel zamietnutí iba 3,3 %; stúpol teda o 4,8 percentuálneho bodu. Počet žiadostí sa takmer nezmenil (2024: 341).
Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Macao, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 2 227 | 1 889 |
| Štúdium (F, M) | 143 | 122 |
| Výmenné pobyty (J) | 25 | 20 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 48 | 34 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 2 | 8 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 0 | 6 |
| Snúbenci (K) | 4 | 0 |
| Spolu | 2 449 | 2 079 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 9,8 % | 13,1 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Macao 2 079 neimigračných víz (142. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 91 %, na študentské víza 6 %. Je to o 15 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (2 449).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Macao 713 víz — o 10 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Macao upravený podiel zamietnutí 13,1 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 9,8 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Macao v zahraničí (8)
Vlastná sieť Macao v zahraničí má 8 zastúpení v 5 krajinách. Najviac zastúpení má v Nemecku (4).
Hlavným mestom je Macao. Počet obyvateľov Macao je zhruba 685 900, rozloha 254 km². Hlavnými jazykmi sú čínština a portugalčina. Menou je macajská pataca (MOP), medzinárodná predvoľba je +853.
Čo o cestách do Macao hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Macao do stupňa 3 („zvážte, či cestovať“, stav k 3. septembra 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) pred cestami do Macao nevaruje (stav k 11. decembra 2025) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre Macao cestovné varovanie nevydáva (stav k 13. októbra 2026).
Závisí od pasu. Vstup do Macao pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 90 bez víza; 101 s vízom pri príchode; 7 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.