Aasia
Macao
Macau
- Pääkaupunki
- Macao
- Väkiluku
- 685 900
- Valuutta
- Macaon pataca (MOP)
- Maatunnus
- +853
- Kielet
- Kiina, Portugali
- 3edustustoa
- 2konsulaattia
Macao
Edustusto Macaossa on 3 maalla, yhteensä 3 edustustoa (2 konsulaattia ja yksi muu edustusto).
Aasia
Macao
Macau
Myös Macaossa toimii 3 ulkomaista edustustoa.
Kaikkiaan 3 edustustosta 1 tiedetään puhelinnumero, 1 aukioloajat.
Viisumitiedot kattavat 198 passia: niistä 90 ilman viisumia, 101 saapuessa myönnettävällä viisumilla ja 7 suurlähetystöstä tai konsulaatista haettavalla viisumilla pääsee Macaoon.
Macaon passilla taas pääsee ilman ennakkoviisumia 130 matkakohteeseen, ja 35 maata vaatii etukäteen haetun viisumin. Passi on näin sijalla 62 199 passin joukossa.
| Vuosi | Hakemukset | Myönnetyt viisumit | Hylkäykset | Hylkäysprosentti | Monikertaviisumien osuus |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 309 | 282 | 27 | 8,7 % | 34,0 % |
| 2024 | 341 | 289 | 10 | 3,3 % | 21,8 % |
| 2025 | 343 | 315 | 28 | 8,2 % | 36,5 % |
Vuonna 2025 Schengen-konsulaatit Macaossa ottivat vastaan 343 hakemusta lyhytaikaisesta viisumista ja myönsivät 315 viisumia. Hylkäysprosentti oli 8,2 % (maailmanlaajuisesti 14,6 %). Vuonna 2024 hylkäysprosentti oli vielä vain 3,3 %, eli se nousi 4,8 prosenttiyksikköä. Hakemusten määrä pysyi lähes ennallaan (2024: 341).
Mukana ovat kaikki Macaossa hakemuksen jättäneet kansalaisuudesta riippumatta.
Lähde: Euroopan komissio, muuttoliike- ja sisäasioiden pääosasto, konsulaattikohtaiset viisumitilastot, 2023–2025 (© Euroopan unioni, uudelleenkäyttö CC BY 4.0 -lisenssillä). Lyhytaikaiset (C-tyypin) viisumit. Mistä luvut tulevat
| Myönnetyt viisumit | Varainhoitovuosi 2024 | Varainhoitovuosi 2025 |
|---|---|---|
| Vierailu (B) | 2 227 | 1 889 |
| Opiskelu (F, M) | 143 | 122 |
| Vaihto-ohjelmat (J) | 25 | 20 |
| Työ ja sijoitus (H, L, O, E…) | 48 | 34 |
| Kauttakulku ja miehistö (C, D) | 2 | 8 |
| Diplomaatit ja virkamatkat (A, G) | 0 | 6 |
| Kihlautuneet (K) | 4 | 0 |
| Yhteensä | 2 449 | 2 079 |
| B-viisumien korjattu hylkäysprosentti | 9,8 % | 13,1 % |
Varainhoitovuonna 2025 (lokakuu 2024 – syyskuu 2025) Yhdysvallat myönsi Macaon kansalaisille 2 079 muuta kuin maahanmuuttoviisumia (142. eniten tilaston 206 kansalaisuuden joukossa). Niistä 91 % oli vierailuviisumeita (matkailu ja liikematkat, B1/B2); opiskelijaviisumit 6 %. Määrä on 15 % pienempi kuin varainhoitovuonna 2024 (2 449).
Lokakuusta 2025 helmikuuhun 2026 Macaon kansalaiset saivat 713 viisumia – 10 % vähemmän kuin vuotta aiemmin samana aikana.
Vierailuviisumien (B1/B2) osalta Yhdysvaltain ulkoministeriö ilmoittaa Macaon kansalaisten korjatuksi hylkäysprosentiksi 13,1 % varainhoitovuonna 2025 (2024: 9,8 %).
Lähde: Yhdysvaltain ulkoministeriö, konsuliasioiden virasto: kuukausittain myönnetyt muut kuin maahanmuuttoviisumit (viimeisin kuukausi helmikuu 2026) ja korjatut hylkäysprosentit (public domain). Yhdysvaltain varainhoitovuosi kestää lokakuusta syyskuuhun. Mistä luvut tulevat
Macaon edustustot ulkomailla (8)
Macaon oma edustustoverkosto ulkomailla käsittää 8 edustustoa 5 maassa. Eniten edustustoja sillä on Saksassa (4).
Pääkaupunki on Macao. Macaon väkiluku on noin 685 900 ja pinta-ala 254 km². Tärkeimmät kielet ovat kiina ja portugali. Valuutta on Macaon pataca (MOP), ja maan suuntanumero on +853.
Ulkoministeriöiden suositukset matkoille Macaoon: Yhdysvaltain ulkoministeriö antaa Macaolle tason 3 (”harkitse matkan tarpeellisuutta”, tilanne 3. syyskuuta 2026), Ison-Britannian ulkoministeriö (FCDO) ei kehota välttämään matkustamista Macaoon (tilanne 11. joulukuuta 2025) ja Saksan ulkoministeriö ei varoita matkustamasta Macaoon (tilanne 13. lokakuuta 2026).
Se riippuu passista. Viisumitiedot kattavat 198 passia: niistä 90 ilman viisumia, 101 saapuessa myönnettävällä viisumilla ja 7 suurlähetystöstä tai konsulaatista haettavalla viisumilla pääsee Macaoon.