Asien
Macao
Macau
- Hovedstad
- Macao
- Indbyggere
- 685.900
- Valuta
- Macaosk pataca (MOP)
- Landekode
- +853
- Sprog
- Kinesisk, Portugisisk
- 3repræsentationer
- 2konsulater
Macao
I alt er 3 lande diplomatisk repræsenteret i Macao med 3 repræsentationer (2 konsulater og en anden repræsentation). Derudover er der konsulater i Macao.
Asien
Macao
Macau
Uden for den største by er der 3 udenlandske repræsentationer i Macao.
For én af de 3 repræsentationer i Macao kendes et telefonnummer og for 1 åbningstiderne.
For rejser til Macao gælder følgende for de 198 pas i visumdataene: 90 rejser visumfrit ind, 101 får visum ved ankomsten og 7 skal have visum fra en ambassade eller et konsulat på forhånd.
Macaos pas giver til gengæld adgang til 130 rejsemål uden forudgående visum, mens 35 lande kræver visum på forhånd. Dermed ligger det som nr. 62 af 199 pas.
| År | Ansøgninger | Udstedte visa | Afslag | Afslagsprocent | Visa til flere indrejser |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 309 | 282 | 27 | 8,7 % | 34,0 % |
| 2024 | 341 | 289 | 10 | 3,3 % | 21,8 % |
| 2025 | 343 | 315 | 28 | 8,2 % | 36,5 % |
I 2025 modtog Schengenkonsulaterne i Macao 343 ansøgninger om visum til kortvarigt ophold; der blev udstedt 315 visa. 8,2 % af ansøgningerne fik afslag (i hele verden: 14,6 %). I 2024 lå afslagsprocenten kun på 3,3 %; den steg altså med 4,8 procentpoint. Antallet af ansøgninger var stort set uændret (2024: 341).
Alle nationaliteter, der indgiver en ansøgning i Macao, er talt med.
Kilde: Europa-Kommissionen, Generaldirektoratet for Migration og Indre Anliggender, visumstatistik pr. konsulat 2023–2025 (© Den Europæiske Union, genbrug under CC BY 4.0). Visa til kortvarige ophold (type C). Sådan opgøres tallene
| Udstedte visa | FY 2024 | FY 2025 |
|---|---|---|
| Besøg (B) | 2.227 | 1.889 |
| Studier (F, M) | 143 | 122 |
| Udveksling (J) | 25 | 20 |
| Arbejde og traktater (H, L, O, E …) | 48 | 34 |
| Transit og besætning (C, D) | 2 | 8 |
| Diplomater og tjeneste (A, G) | 0 | 6 |
| Forlovede (K) | 4 | 0 |
| I alt | 2.449 | 2.079 |
| Afslagsprocent for B-visa (justeret) | 9,8 % | 13,1 % |
I finansåret 2025 (oktober 2024 til og med september 2025) udstedte USA 2.079 ikke-indvandrervisa til statsborgere fra Macao (nr. 142 af de 206 nationaliteter i statistikken). Besøgsvisa (B1/B2) udgjorde 91 % af dem, studievisa 6 %. Det er 15 % færre end i finansåret 2024 (2.449).
Fra oktober 2025 til og med februar 2026 fik statsborgere fra Macao 713 visa, 10 % færre end i samme periode et år tidligere.
For besøgsvisa (B1/B2) angiver det amerikanske udenrigsministerium for statsborgere fra Macao i finansåret 2025 en justeret afslagsprocent på 13,1 % (finansåret 2024: 9,8 %).
Kilde: det amerikanske udenrigsministerium, Bureau of Consular Affairs, månedligt udstedte ikke-indvandrervisa til og med februar 2026 og justerede afslagsprocenter (public domain). Det amerikanske finansår (FY) løber fra oktober til september. Sådan opgøres tallene
Macaos ambassader i udlandet (8)
Macao har selv 8 repræsentationer i udlandet, fordelt på 5 lande. Macaos største netværk er i Tyskland (4).
Hovedstaden er Macao. Macao har cirka 685.900 indbyggere og et areal på 254 km². De vigtigste sprog er kinesisk og portugisisk. Valuta: macaosk pataca (MOP); landekode +853.
Det siger udenrigsministerierne om rejser til Macao: det amerikanske udenrigsministerium placerer Macao på niveau 3 (»overvej rejsen igen«, opdateret 3. september 2026), det britiske udenrigsministerium (FCDO) fraråder ikke rejser til Macao (opdateret 11. december 2025) og det tyske udenrigsministerium har ikke udsendt nogen rejseadvarsel for Macao (opdateret 13. oktober 2026).
Det afhænger af dit pas. For rejser til Macao gælder følgende for de 198 pas i visumdataene: 90 rejser visumfrit ind, 101 får visum ved ankomsten og 7 skal have visum fra en ambassade eller et konsulat på forhånd.