Asien
Myanmar
- Huvudstad
- Nay Pyi Taw
- Invånare
- 54 850 648
- Valuta
- Myanmarisk kyat (MMK)
- Landsnummer
- +95
- Språk
- Burmesiska
- 47representationer
- 39ambassader
- 7konsulat
- 1honorärkonsulat
Myanmar
ambassader i Yangon
Sammanlagt är 41 länder diplomatiskt representerade i Myanmar, med 47 representationer (39 ambassader, 7 konsulat och ett honorärkonsulat). Alla 39 ambassader ligger i Yangon, trots att Nay Pyi Taw är huvudstad. Dessutom finns det konsulat i Mandalay och Sittwe.
Asien
Myanmar
Utanför Yangon finns representationer i Mandalay (3) och Sittwe (3); oftast handlar det om generalkonsulat, konsulat och honorärkonsulat.
För 31 av de 47 representationerna i Myanmar finns ett telefonnummer och för 15 även öppettider.
För resor till Myanmar ser det ut så här för de 198 passen i visumuppgifterna: 10 reser visumfritt, 6 får visum vid ankomst, 87 behöver e-visum och 95 behöver visum från ambassad eller konsulat i förväg.
Det myanmariska passet ger i sin tur tillträde till 42 resmål utan visum i förväg, medan 100 länder kräver visum i förväg. Det placerar passet på plats 181 av 199 pass.
| År | Ansökningar | Utfärdade visum | Avslag | Andel avslag | Visum för flera inresor |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 7 012 | 5 675 | 1 169 | 17,1 % | 55,2 % |
| 2024 | 7 024 | 5 761 | 1 206 | 17,3 % | 58,5 % |
| 2025 | 7 393 | 6 079 | 1 263 | 17,1 % | 58,8 % |
| Land | Ansökningar | Utfärdade visum | Andel avslag |
|---|---|---|---|
| Tyskland | 2 522 | 1 946 | 22,3 % |
| Frankrike | 1 676 | 1 527 | 8,1 % |
| Nederländerna | 1 634 | 1 218 | 24,3 % |
| Italien | 1 561 | 1 388 | 11,1 % |
2025 tog Schengenkonsulaten i Myanmar emot 7 393 ansökningar om visum för kortare vistelse; 6 079 visum utfärdades. 17,1 % av ansökningarna fick avslag (i hela världen: 14,6 %). 2024 låg andelen nästan lika högt, på 17,3 %. Antalet ansökningar ökade med 5 % (2024: 7 024).
Flest ansökningar gick till Tyskland (2 522), Frankrike (1 676), Nederländerna (1 634) och Italien (1 561).
Av länderna med minst 500 ansökningar hade Frankrike den lägsta andelen avslag (8,1 %) och Nederländerna den högsta (24,3 %). Mest steg andelen sedan 2024 hos Nederländernas konsulat (+11,0 procentenheter), mest sjönk den hos Italiens konsulat (−14,1 procentenheter).
Alla nationaliteter som lämnar in en ansökan i Myanmar är medräknade.
Källa: Europeiska kommissionen, generaldirektoratet för migration och inrikes frågor, visumstatistik per konsulat 2023–2025 (© Europeiska unionen, vidareutnyttjande enligt CC BY 4.0). Visum för kortare vistelse (typ C). Så tas siffrorna fram
| Utfärdade visum | Budgetår 2024 | Budgetår 2025 |
|---|---|---|
| Besök (B) | 4 311 | 2 408 |
| Studier (F, M) | 3 799 | 1 720 |
| Utbyte (J) | 257 | 80 |
| Arbete och avtal (H, L, O, E …) | 126 | 55 |
| Transit och besättning (C, D) | 4 915 | 3 380 |
| Diplomater och tjänsteresor (A, G) | 135 | 162 |
| Trolovade (K) | 331 | 334 |
| Totalt | 13 874 | 8 139 |
| Andel avslag för B-visum (justerad) | 62,6 % | 64,2 % |
Under budgetåret 2025 (oktober 2024 till september 2025) utfärdade USA 8 139 icke-immigrantvisum till myanmariska medborgare (plats 91 av de 206 nationaliteterna i statistiken). Transit- och besättningsvisum (C och D) utgjorde 42 % av dem, besöksvisum 30 % och studentvisum 21 %. Det är 41 % färre än under budgetåret 2024 (13 874).
Från oktober 2025 till februari 2026 fick myanmariska medborgare 58 visum, 99 % färre än under samma period ett år tidigare.
För besöksvisum (B1/B2) anger USA:s utrikesdepartement en justerad andel avslag på 64,2 % för myanmariska medborgare under budgetåret 2025 (budgetåret 2024: 62,6 %).
Källa: USA:s utrikesdepartement, Bureau of Consular Affairs, utfärdade icke-immigrantvisum per månad till och med februari 2026 och justerade avslagsandelar (fri från upphovsrätt). Det amerikanska budgetåret löper från oktober till september. Så tas siffrorna fram
Myanmars ambassader utomlands (41)
Myanmar har själv 41 representationer utomlands, fördelade på 34 länder. De största nätverken har Myanmar i Kina (3), i Indien (3), i Tyskland (2), i Thailand (2) och i USA (2).
Huvudstaden är Nay Pyi Taw. Myanmar har omkring 54,9 miljoner invånare och en yta på 678 500 km². Det viktigaste språket är burmesiska. Valuta: myanmarisk kyat (MMK); internationellt landsnummer +95.
Alla 39 ambassader ligger i Yangon, trots att Nay Pyi Taw är huvudstad. Störst närvaro i Myanmar har Indien, med 3 representationer, följt av Bangladesh (2), Kina (2), Indonesien (2) och USA (2).
Så här beskriver utrikesministerierna resor till Myanmar: USA:s utrikesdepartement placerar Myanmar på nivå 4 (”res inte”, uppdaterat 7 maj 2026), Storbritanniens utrikesministerium (FCDO) avråder från alla resor till delar av Myanmar (uppdaterat 4 augusti 2026) och Tysklands utrikesministerium avråder formellt från resor till Myanmar (uppdaterat 13 oktober 2026). För svenska resenärer gäller Utrikesdepartementets reseinformation på regeringen.se och swedenabroad.se, för finländska Utrikesministeriets resemeddelanden på um.fi.
Alla 39 ambassader ligger i Yangon, trots att Nay Pyi Taw är huvudstad. Dessutom finns det konsulat i Mandalay och Sittwe.
Enligt guiden finns det 39 ambassader i Myanmar. Räknar man in konsulat, honorärkonsulat och andra representationer blir det 47 utländska representationer sammanlagt.
Indien, med 3 representationer, följt av Bangladesh (2).
Det beror på ditt pass. För resor till Myanmar ser det ut så här för de 198 passen i visumuppgifterna: 10 reser visumfritt, 6 får visum vid ankomst, 87 behöver e-visum och 95 behöver visum från ambassad eller konsulat i förväg.