Aasia
Myanmar
- Pääkaupunki
- Nay Pyi Taw
- Väkiluku
- 54 850 648
- Valuutta
- Myanmarin kyat (MMK)
- Maatunnus
- +95
- Kielet
- Burma
- 47edustustoa
- 39suurlähetystöä
- 7konsulaattia
- 1kunniakonsulaatti
Myanmar
suurlähetystöt: Yangon
Edustusto Myanmarissa on 41 maalla, yhteensä 47 edustustoa (39 suurlähetystöä, 7 konsulaattia ja yksi kunniakonsulaatti). Kaikki 39 suurlähetystöä ovat Yangonissa, vaikka pääkaupunki on Nay Pyi Taw. Konsulaatteja on myös Mandalayssa ja Sittwessä.
Aasia
Myanmar
Edustustoja on myös muissa kaupungeissa: Mandalay (3) ja Sittwe (3); ne ovat enimmäkseen pääkonsulaatteja, konsulaatteja ja kunniakonsulaatteja.
Kaikkiaan 47 edustustosta 31 tiedetään puhelinnumero, 15 aukioloajat.
Viisumitiedot kattavat 198 passia: niistä 10 ilman viisumia, 6 saapuessa myönnettävällä viisumilla, 87 e-viisumilla ja 95 suurlähetystöstä tai konsulaatista haettavalla viisumilla pääsee Myanmariin.
Myanmarin passilla taas pääsee ilman ennakkoviisumia 42 matkakohteeseen, ja 100 maata vaatii etukäteen haetun viisumin. Passi on näin sijalla 181 199 passin joukossa.
| Vuosi | Hakemukset | Myönnetyt viisumit | Hylkäykset | Hylkäysprosentti | Monikertaviisumien osuus |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 7 012 | 5 675 | 1 169 | 17,1 % | 55,2 % |
| 2024 | 7 024 | 5 761 | 1 206 | 17,3 % | 58,5 % |
| 2025 | 7 393 | 6 079 | 1 263 | 17,1 % | 58,8 % |
| Maa | Hakemukset | Myönnetyt viisumit | Hylkäysprosentti |
|---|---|---|---|
| Saksa | 2 522 | 1 946 | 22,3 % |
| Ranska | 1 676 | 1 527 | 8,1 % |
| Alankomaat | 1 634 | 1 218 | 24,3 % |
| Italia | 1 561 | 1 388 | 11,1 % |
Vuonna 2025 Schengen-konsulaatit Myanmarissa ottivat vastaan 7 393 hakemusta lyhytaikaisesta viisumista ja myönsivät 6 079 viisumia. Hylkäysprosentti oli 17,1 % (maailmanlaajuisesti 14,6 %). Vuonna 2024 osuus oli lähes yhtä suuri: 17,3 %. Hakemusten määrä kasvoi 5 % (2024: 7 024).
Eniten hakemuksia ottivat vastaan Saksan konsulaatit (2 522), Ranskan konsulaatit (1 676), Alankomaiden konsulaatit (1 634) ja Italian konsulaatit (1 561).
Vähintään 500 hakemusta vastaanottaneista valtioista hylkäysprosentti oli alhaisin Ranskan konsulaateissa (8,1 %) ja korkein Alankomaiden konsulaateissa (24,3 %). Vuoteen 2024 verrattuna osuus nousi eniten Alankomaiden konsulaateissa (+11,0 %-yks.) ja laski eniten Italian konsulaateissa (−14,1 %-yks.).
Mukana ovat kaikki Myanmarissa hakemuksen jättäneet kansalaisuudesta riippumatta.
Lähde: Euroopan komissio, muuttoliike- ja sisäasioiden pääosasto, konsulaattikohtaiset viisumitilastot, 2023–2025 (© Euroopan unioni, uudelleenkäyttö CC BY 4.0 -lisenssillä). Lyhytaikaiset (C-tyypin) viisumit. Mistä luvut tulevat
| Myönnetyt viisumit | Varainhoitovuosi 2024 | Varainhoitovuosi 2025 |
|---|---|---|
| Vierailu (B) | 4 311 | 2 408 |
| Opiskelu (F, M) | 3 799 | 1 720 |
| Vaihto-ohjelmat (J) | 257 | 80 |
| Työ ja sijoitus (H, L, O, E…) | 126 | 55 |
| Kauttakulku ja miehistö (C, D) | 4 915 | 3 380 |
| Diplomaatit ja virkamatkat (A, G) | 135 | 162 |
| Kihlautuneet (K) | 331 | 334 |
| Yhteensä | 13 874 | 8 139 |
| B-viisumien korjattu hylkäysprosentti | 62,6 % | 64,2 % |
Varainhoitovuonna 2025 (lokakuu 2024 – syyskuu 2025) Yhdysvallat myönsi Myanmarin kansalaisille 8 139 muuta kuin maahanmuuttoviisumia (91. eniten tilaston 206 kansalaisuuden joukossa). Niistä 42 % oli kauttakulku- ja miehistöviisumeita (C ja D); vierailuviisumit 30 % ja opiskelijaviisumit 21 %. Määrä on 41 % pienempi kuin varainhoitovuonna 2024 (13 874).
Lokakuusta 2025 helmikuuhun 2026 Myanmarin kansalaiset saivat 58 viisumia – 99 % vähemmän kuin vuotta aiemmin samana aikana.
Vierailuviisumien (B1/B2) osalta Yhdysvaltain ulkoministeriö ilmoittaa Myanmarin kansalaisten korjatuksi hylkäysprosentiksi 64,2 % varainhoitovuonna 2025 (2024: 62,6 %).
Lähde: Yhdysvaltain ulkoministeriö, konsuliasioiden virasto: kuukausittain myönnetyt muut kuin maahanmuuttoviisumit (viimeisin kuukausi helmikuu 2026) ja korjatut hylkäysprosentit (public domain). Yhdysvaltain varainhoitovuosi kestää lokakuusta syyskuuhun. Mistä luvut tulevat
Myanmarin edustustot ulkomailla (41)
Myanmarin oma edustustoverkosto ulkomailla käsittää 41 edustustoa 34 maassa. Eniten edustustoja sillä on Kiinassa (3), Intiassa (3), Saksassa (2), Thaimaassa (2) ja Yhdysvalloissa (2).
Pääkaupunki on Nay Pyi Taw. Myanmarin väkiluku on noin 54,9 miljoonaa ja pinta-ala 678 500 km². Tärkein kieli on burma. Valuutta on Myanmarin kyat (MMK), ja maan suuntanumero on +95.
Kaikki 39 suurlähetystöä ovat Yangonissa, vaikka pääkaupunki on Nay Pyi Taw. Eniten edustustoja Myanmarissa on Intialla (3); seuraavina Bangladesh (2), Kiina (2), Indonesia (2) ja Yhdysvallat (2).
Ulkoministeriöiden suositukset matkoille Myanmariin: Yhdysvaltain ulkoministeriö antaa Myanmarille tason 4 (”älä matkusta”, tilanne 7. toukokuuta 2026), Ison-Britannian ulkoministeriö (FCDO) kehottaa välttämään kaikkea matkustamista joihinkin Myanmarin osiin (tilanne 4. elokuuta 2026) ja Saksan ulkoministeriö on antanut matkustusvaroituksen koko Myanmarin alueelle (tilanne 13. lokakuuta 2026). Suositukset on tarkoitettu kunkin maan omille kansalaisille.
Kaikki 39 suurlähetystöä ovat Yangonissa, vaikka pääkaupunki on Nay Pyi Taw. Konsulaatteja on myös Mandalayssa ja Sittwessä.
Myanmarissa toimii 39 suurlähetystöä. Konsulaatit, kunniakonsulaatit ja muut edustustot mukaan lukien ulkomaisia edustustoja on 47.
Eniten on Intialla: 3 edustustoa; seuraavana Bangladesh (2).
Se riippuu passista. Viisumitiedot kattavat 198 passia: niistä 10 ilman viisumia, 6 saapuessa myönnettävällä viisumilla, 87 e-viisumilla ja 95 suurlähetystöstä tai konsulaatista haettavalla viisumilla pääsee Myanmariin.