Ázia
Izrael
Israel
- Hlavné mesto
- Jeruzalem
- Počet obyvateľov
- 10 122 800
- Mena
- Izraelský šekel (ILS)
- Telefónna predvoľba
- +972
- Jazyky
- Hebrejčina, Arabčina, Angličtina
- 134zastúpení
- 93veľvyslanectiev
- 26konzulátov
- 12honorárnych konzulátov
Izrael
Veľvyslanectvá v Tel Avive
Svoje zastúpenia v Izraeli má 84 krajín: spolu 134 zastúpení (93 veľvyslanectiev, 26 konzulátov, 12 honorárnych konzulátov a 3 ďalšie zastúpenia). Väčšina veľvyslanectiev — 76 z 93 — sídli v Tel Avive, hoci hlavným mestom je Jeruzalem. Konzuláty nájdete aj v mestách Jeruzalem, Haifa a Ejlat.
Ázia
Izrael
Israel
Zastúpenia nájdete aj v ďalších mestách: Jeruzalem (37), Haifa (11), Ejlat (4), Netanya (1) a Zikhron Ya‘aqov (1); väčšinou ide o generálne konzuláty, konzuláty a honorárne konzuláty.
V Izraeli poznáme telefón pri 90 a úradné hodiny pri 36 zo 134 zastúpení.
Vstup do Izraela pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 101 s ETA; 97 s elektronickým vízom.
Naopak pas Izraela otvára bez vopred vybaveného víza 141 destinácií, kým 15 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 50. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 28 203 | 23 026 | 3 492 | 12,7 % | 39,1 % |
| 2024 (neúplný rok) | 28 711 | 21 199 | 4 521 | 16,8 % | 43,3 % |
| 2025 | 31 500 | 24 112 | 5 718 | 18,5 % | 38,3 % |
| Krajina | Žiadosti | Vydané víza | Podiel zamietnutí |
|---|---|---|---|
| Španielsko | 11 201 | 7 140 | 29,0 % |
| Francúzsko | 5 836 | 4 782 | 11,4 % |
| Taliansko | 4 824 | 3 910 | 17,9 % |
| Grécko | 2 773 | 2 272 | 14,5 % |
| Nemecko | 2 604 | 2 521 | 2,1 % |
| Belgicko | 717 | 535 | 22,5 % |
| Rakúsko | 678 | 603 | 4,6 % |
| Maďarsko | 579 | 434 | 22,6 % |
| Poľsko | 432 | 417 | 0,0 % |
| Rumunsko | 280 | 275 | 1,3 % |
| Švédsko | 245 | 90 | 59,3 % |
| Fínsko | 243 | 191 | 9,6 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Izraeli 31 500 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 24 112 víz. Podiel zamietnutí bol 18,5 % (vo svete 14,6 %). V porovnaní s rokom 2024 (16,8 %) podiel zamietnutí stúpol o 1,7 percentuálneho bodu. Počet žiadostí stúpol o 10 % (2024: 28 711).
Najviac žiadostí prijali konzuláty Španielska (11 201), Francúzska (5 836), Talianska (4 824) a Grécka (2 773).
Zo štátov, ktoré prijali aspoň 500 žiadostí, majú najnižší podiel zamietnutí konzuláty Nemecka (2,1 %) a najvyšší konzuláty Španielska (29,0 %). Od roku 2024 podiel najviac stúpol na konzulátoch Španielska (+10,4 percentuálneho bodu) a najviac klesol na konzulátoch Talianska (−3,2 percentuálneho bodu).
Bulharsko a Rumunsko vydávajú schengenské víza až od 31. marca 2024, takže ich čísla za rok 2024 pokrývajú iba časť roka. Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Izraeli, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 30 790 | 19 890 |
| Štúdium (F, M) | 1 414 | 1 510 |
| Výmenné pobyty (J) | 4 142 | 4 163 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 5 216 | 5 781 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 734 | 768 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 2 616 | 2 894 |
| Snúbenci (K) | 21 | 17 |
| Spolu | 44 933 | 35 023 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 8,6 % | 11,3 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Izraela 35 023 neimigračných víz (40. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 57 %, na pracovné a zmluvné víza 17 % a na víza na výmenné pobyty 12 %. Je to o 22 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (44 933).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Izraela 11 389 víz — o 7 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Izraela upravený podiel zamietnutí 11,3 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 8,6 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Izraela v zahraničí (97)
Vlastná sieť Izraela v zahraničí má 97 zastúpení v 70 krajinách. Najviac zastúpení má v USA (7), v Argentíne (4), v Španielsku (3), v Indii (3) a v Taliansku (3).
Hlavným mestom je Jeruzalem. V Izraeli žije približne 10,1 mil. obyvateľov, rozloha je 20 770 km². Hlavnými jazykmi sú hebrejčina, arabčina a angličtina. Menou je izraelský šekel (ILS), medzinárodná predvoľba je +972.
Väčšina veľvyslanectiev — 76 z 93 — sídli v Tel Avive, hoci hlavným mestom je Jeruzalem. Najväčšie zahraničné siete v Izraeli majú Francúzsko (5), Švajčiarsko (4), Čile (4), Taliansko (4) a Belgicko (3).
Čo o cestách do Izraela hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Izrael do stupňa 3 („zvážte, či cestovať“, stav k 22. októbra 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) neodporúča žiadne cesty do niektorých oblastí Izraela (stav k 27. októbra 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre Izrael cestovné varovanie nevydáva (stav k 29. októbra 2026).
Väčšina veľvyslanectiev — 76 z 93 — sídli v Tel Avive, hoci hlavným mestom je Jeruzalem. Konzuláty nájdete aj v mestách Jeruzalem, Haifa a Ejlat.
V Izraeli je 93 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 134 zahraničných zastúpení.
Francúzsko — 5 zastúpení; ďalej Švajčiarsko (4).
Závisí od pasu. Vstup do Izraela pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 101 s ETA; 97 s elektronickým vízom.