Aasia
Israel
- Pääkaupunki
- Jerusalem
- Väkiluku
- 10 122 800
- Valuutta
- Israelin uusi sekeli (ILS)
- Maatunnus
- +972
- Kielet
- Heprea, Arabia, Englanti
- 134edustustoa
- 93suurlähetystöä
- 26konsulaattia
- 12kunniakonsulaattia
Israel
suurlähetystöt: Tel Aviv
Edustusto Israelissa on 84 maalla, yhteensä 134 edustustoa (93 suurlähetystöä, 26 konsulaattia, 12 kunniakonsulaattia ja 3 muuta edustustoa). Suurin osa suurlähetystöistä (76/93) on Tel Avivissa, vaikka pääkaupunki on Jerusalem. Konsulaatteja on myös Jerusalemissa, Haifassa ja Eilatissa.
Aasia
Israel
Edustustoja on myös muissa kaupungeissa: Jerusalem (37), Haifa (11), Eilat (4), Netanya (1) ja Zikhron Ya‘aqov (1); ne ovat enimmäkseen pääkonsulaatteja, konsulaatteja ja kunniakonsulaatteja.
Kaikkiaan 134 edustustosta 90 tiedetään puhelinnumero, 36 aukioloajat.
Viisumitiedot kattavat 198 passia: niistä 101 ETA-luvalla ja 97 e-viisumilla pääsee Israeliin.
Israelin passilla taas pääsee ilman ennakkoviisumia 141 matkakohteeseen, ja 15 maata vaatii etukäteen haetun viisumin. Passi on näin sijalla 50 199 passin joukossa.
| Vuosi | Hakemukset | Myönnetyt viisumit | Hylkäykset | Hylkäysprosentti | Monikertaviisumien osuus |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 28 203 | 23 026 | 3 492 | 12,7 % | 39,1 % |
| 2024 (osa vuodesta) | 28 711 | 21 199 | 4 521 | 16,8 % | 43,3 % |
| 2025 | 31 500 | 24 112 | 5 718 | 18,5 % | 38,3 % |
| Maa | Hakemukset | Myönnetyt viisumit | Hylkäysprosentti |
|---|---|---|---|
| Espanja | 11 201 | 7 140 | 29,0 % |
| Ranska | 5 836 | 4 782 | 11,4 % |
| Italia | 4 824 | 3 910 | 17,9 % |
| Kreikka | 2 773 | 2 272 | 14,5 % |
| Saksa | 2 604 | 2 521 | 2,1 % |
| Belgia | 717 | 535 | 22,5 % |
| Itävalta | 678 | 603 | 4,6 % |
| Unkari | 579 | 434 | 22,6 % |
| Puola | 432 | 417 | 0,0 % |
| Romania | 280 | 275 | 1,3 % |
| Ruotsi | 245 | 90 | 59,3 % |
| Suomi | 243 | 191 | 9,6 % |
Vuonna 2025 Schengen-konsulaatit Israelissa ottivat vastaan 31 500 hakemusta lyhytaikaisesta viisumista ja myönsivät 24 112 viisumia. Hylkäysprosentti oli 18,5 % (maailmanlaajuisesti 14,6 %). Vuoteen 2024 verrattuna (16,8 %) hylkäysprosentti nousi 1,7 prosenttiyksikköä. Hakemusten määrä kasvoi 10 % (2024: 28 711).
Eniten hakemuksia ottivat vastaan Espanjan konsulaatit (11 201), Ranskan konsulaatit (5 836), Italian konsulaatit (4 824) ja Kreikan konsulaatit (2 773).
Vähintään 500 hakemusta vastaanottaneista valtioista hylkäysprosentti oli alhaisin Saksan konsulaateissa (2,1 %) ja korkein Espanjan konsulaateissa (29,0 %). Vuoteen 2024 verrattuna osuus nousi eniten Espanjan konsulaateissa (+10,4 %-yks.) ja laski eniten Italian konsulaateissa (−3,2 %-yks.).
Bulgaria ja Romania ovat myöntäneet Schengen-viisumeita vasta 31. maaliskuuta 2024 alkaen, joten niiden vuoden 2024 luvut koskevat vain osaa vuodesta. Mukana ovat kaikki Israelissa hakemuksen jättäneet kansalaisuudesta riippumatta.
Lähde: Euroopan komissio, muuttoliike- ja sisäasioiden pääosasto, konsulaattikohtaiset viisumitilastot, 2023–2025 (© Euroopan unioni, uudelleenkäyttö CC BY 4.0 -lisenssillä). Lyhytaikaiset (C-tyypin) viisumit. Mistä luvut tulevat
| Myönnetyt viisumit | Varainhoitovuosi 2024 | Varainhoitovuosi 2025 |
|---|---|---|
| Vierailu (B) | 30 790 | 19 890 |
| Opiskelu (F, M) | 1 414 | 1 510 |
| Vaihto-ohjelmat (J) | 4 142 | 4 163 |
| Työ ja sijoitus (H, L, O, E…) | 5 216 | 5 781 |
| Kauttakulku ja miehistö (C, D) | 734 | 768 |
| Diplomaatit ja virkamatkat (A, G) | 2 616 | 2 894 |
| Kihlautuneet (K) | 21 | 17 |
| Yhteensä | 44 933 | 35 023 |
| B-viisumien korjattu hylkäysprosentti | 8,6 % | 11,3 % |
Varainhoitovuonna 2025 (lokakuu 2024 – syyskuu 2025) Yhdysvallat myönsi Israelin kansalaisille 35 023 muuta kuin maahanmuuttoviisumia (40. eniten tilaston 206 kansalaisuuden joukossa). Niistä 57 % oli vierailuviisumeita (matkailu ja liikematkat, B1/B2); työ- ja sijoittajaviisumit 17 % ja vaihto-ohjelmien viisumit 12 %. Määrä on 22 % pienempi kuin varainhoitovuonna 2024 (44 933).
Lokakuusta 2025 helmikuuhun 2026 Israelin kansalaiset saivat 11 389 viisumia – 7 % vähemmän kuin vuotta aiemmin samana aikana.
Vierailuviisumien (B1/B2) osalta Yhdysvaltain ulkoministeriö ilmoittaa Israelin kansalaisten korjatuksi hylkäysprosentiksi 11,3 % varainhoitovuonna 2025 (2024: 8,6 %).
Lähde: Yhdysvaltain ulkoministeriö, konsuliasioiden virasto: kuukausittain myönnetyt muut kuin maahanmuuttoviisumit (viimeisin kuukausi helmikuu 2026) ja korjatut hylkäysprosentit (public domain). Yhdysvaltain varainhoitovuosi kestää lokakuusta syyskuuhun. Mistä luvut tulevat
Israelin edustustot ulkomailla (97)
Israelin oma edustustoverkosto ulkomailla käsittää 97 edustustoa 70 maassa. Eniten edustustoja sillä on Yhdysvalloissa (7), Argentiinassa (4), Espanjassa (3), Intiassa (3) ja Italiassa (3).
Pääkaupunki on Jerusalem. Israelissa asuu noin 10,1 miljoonaa ihmistä, ja maan pinta-ala on 20 770 km². Tärkeimmät kielet ovat heprea, arabia ja englanti. Valuutta on Israelin uusi sekeli (ILS), ja maan suuntanumero on +972.
Suurin osa suurlähetystöistä (76/93) on Tel Avivissa, vaikka pääkaupunki on Jerusalem. Suurimmat edustustoverkostot Israelissa ovat Ranskan (5), Sveitsin (4), Chilen (4), Italian (4) ja Belgian (3).
Ulkoministeriöiden suositukset matkoille Israeliin: Yhdysvaltain ulkoministeriö antaa Israelille tason 3 (”harkitse matkan tarpeellisuutta”, tilanne 22. lokakuuta 2026), Ison-Britannian ulkoministeriö (FCDO) kehottaa välttämään kaikkea matkustamista joihinkin Israelin osiin (tilanne 27. lokakuuta 2026) ja Saksan ulkoministeriö ei varoita matkustamasta Israeliin (tilanne 29. lokakuuta 2026).
Suurin osa suurlähetystöistä (76/93) on Tel Avivissa, vaikka pääkaupunki on Jerusalem. Konsulaatteja on myös Jerusalemissa, Haifassa ja Eilatissa.
Israelissa toimii 93 suurlähetystöä. Konsulaatit, kunniakonsulaatit ja muut edustustot mukaan lukien ulkomaisia edustustoja on 134.
Eniten on Ranskalla: 5 edustustoa; seuraavana Sveitsi (4).
Se riippuu passista. Viisumitiedot kattavat 198 passia: niistä 101 ETA-luvalla ja 97 e-viisumilla pääsee Israeliin.