Afrika
Mozambik
Mozambique
- Hlavné mesto
- Maputo
- Počet obyvateľov
- 35 631 653
- Mena
- Mozambický metical (MZN)
- Telefónna predvoľba
- +258
- Jazyky
- Portugalčina, Makhuwčina
- 43zastúpení
- 35veľvyslanectiev
- 5konzulátov
- 3honorárne konzuláty
Mozambik
Veľvyslanectvá v Mapute
Svoje zastúpenia v Mozambiku má 40 krajín: spolu 43 zastúpení (35 veľvyslanectiev, 5 konzulátov a 3 honorárne konzuláty). Všetkých 35 veľvyslanectiev sídli v Mapute, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v Beire.
Afrika
Mozambik
Mozambique
V Beire pôsobia aj 2 zahraničné zastúpenia.
V Mozambiku poznáme telefón pri 24 a úradné hodiny pri 9 zo 43 zastúpení.
Vstup do Mozambiku pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 37 bez víza; 155 s vízom pri príchode; 6 s elektronickým vízom.
Naopak pas Mozambiku otvára bez vopred vybaveného víza 57 destinácií, kým 96 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 146. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 20 313 | 18 511 | 1 723 | 8,5 % | 20,6 % |
| 2024 | 23 404 | 20 933 | 1 700 | 7,5 % | 21,8 % |
| 2025 | 21 695 | 18 505 | 3 026 | 14,0 % | 27,5 % |
| Krajina | Žiadosti | Vydané víza | Podiel zamietnutí |
|---|---|---|---|
| Portugalsko | 14 574 | 12 623 | 13,4 % |
| Taliansko | 2 057 | 1 656 | 19,5 % |
| Francúzsko | 1 696 | 1 344 | 20,0 % |
| Španielsko | 1 583 | 1 428 | 5,9 % |
| Nemecko | 956 | 791 | 10,4 % |
| Holandsko | 702 | 545 | 20,4 % |
| Fínsko | 127 | 118 | 6,3 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Mozambiku 21 695 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 18 505 víz. Podiel zamietnutí bol 14,0 % (vo svete 14,6 %). V porovnaní s rokom 2024 (7,5 %) podiel zamietnutí stúpol o 6,5 percentuálneho bodu — ide o výrazný nárast. Počet žiadostí klesol o 7 % (2024: 23 404).
Najviac žiadostí prijali konzuláty Portugalska (14 574), Talianska (2 057), Francúzska (1 696) a Španielska (1 583).
Zo štátov, ktoré prijali aspoň 500 žiadostí, majú najnižší podiel zamietnutí konzuláty Španielska (5,9 %) a najvyšší konzuláty Holandska (20,4 %). Od roku 2024 podiel najviac stúpol na konzulátoch Portugalska (+8,6 percentuálneho bodu) a najviac klesol na konzulátoch Španielska (−3,5 percentuálneho bodu).
Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Mozambiku, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 1 386 | 1 170 |
| Štúdium (F, M) | 142 | 126 |
| Výmenné pobyty (J) | 112 | 95 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 56 | 66 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 133 | 118 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 534 | 429 |
| Snúbenci (K) | 8 | 8 |
| Spolu | 2 371 | 2 012 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 34,8 % | 24,8 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Mozambiku 2 012 neimigračných víz (146. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 58 %, na diplomatické a služobné víza 21 % a na študentské víza 6 %. Je to o 15 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (2 371).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Mozambiku 567 víz — o 17 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Mozambiku upravený podiel zamietnutí 24,8 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 34,8 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Mozambiku v zahraničí (35)
Vlastná sieť Mozambiku v zahraničí má 35 zastúpení v 28 krajinách. Najviac zastúpení má v Nemecku (3), v Južnej Afrike (3), v Portugalsku (2), v Tanzánii (2) a v USA (2).
Prvý sviatok vianočný (Natal)
Nový rok (Dia de Ano Novo)
Deň hrdinov (Dia do Heroi Nacional)
Medzinárodný deň žien (Dia da Mulher)
Zahraničné zastúpenia v Mozambiku majú zatvorené počas štátnych sviatkov tejto krajiny; najbližšie: piatok 25. decembra 2026 — Prvý sviatok vianočný (Natal); piatok 1. januára 2027 — Nový rok (Dia de Ano Novo); streda 3. februára 2027 — Deň hrdinov (Dia do Heroi Nacional); streda 7. apríla 2027 — Medzinárodný deň žien (Dia da Mulher). Okrem toho každé zastúpenie nepracuje v deň štátneho sviatku vlastného štátu.
Hlavným mestom je Maputo. V Mozambiku žije približne 35,6 mil. obyvateľov, rozloha je 801 590 km². Hlavnými jazykmi sú portugalčina a makhuwčina. Menou je mozambický metical (MZN), medzinárodná predvoľba je +258.
Všetkých 35 veľvyslanectiev sídli v Mapute, v hlavnom meste krajiny. Najväčšie zahraničné siete v Mozambiku majú Portugalsko (3) a Zimbabwe (2).
Čo o cestách do Mozambiku hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Mozambik do stupňa 2 („zvýšená opatrnosť“, stav k 20. augusta 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) neodporúča žiadne cesty do niektorých oblastí Mozambiku (stav k 20. augusta 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí varuje pred cestami do časti Mozambiku (stav k 13. októbra 2026).
Všetkých 35 veľvyslanectiev sídli v Mapute, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v Beire.
V Mozambiku je 35 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 43 zahraničných zastúpení.
Portugalsko — 3 zastúpenia; ďalej Zimbabwe (2).
Závisí od pasu. Vstup do Mozambiku pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 37 bez víza; 155 s vízom pri príchode; 6 s elektronickým vízom.
Počas štátnych sviatkov Mozambiku a v deň štátneho sviatku vlastného štátu. Najbližší sviatok: piatok 25. decembra 2026 — Prvý sviatok vianočný (Natal).