Afrika
Kamerun
Cameroon
- Hlavné mesto
- Yaoundé
- Počet obyvateľov
- 29 879 337
- Mena
- Stredoafrický frank (XAF)
- Telefónna predvoľba
- +237
- Jazyky
- Angličtina, Francúzština
- 51zastúpení
- 36veľvyslanectiev
- 9konzulátov
- 5honorárnych konzulátov
Kamerun
Veľvyslanectvá v Yaoundé
Svoje zastúpenia v Kamerune má 41 krajín: spolu 51 zastúpení (36 veľvyslanectiev, 9 konzulátov, 5 honorárnych konzulátov a jedno ďalšie zastúpenie). Všetkých 36 veľvyslanectiev sídli v Yaoundé, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Douala a Buea.
Afrika
Kamerun
Cameroon
Zastúpenia nájdete aj v ďalších mestách: Douala (7) a Buea (1); väčšinou ide o generálne konzuláty, konzuláty a honorárne konzuláty.
V Kamerune poznáme telefón pri 24 a úradné hodiny pri 10 z 51 zastúpení.
Vstup do Kamerunu pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 6 bez víza; 192 s elektronickým vízom.
Naopak pas Kamerunu otvára bez vopred vybaveného víza 47 destinácií, kým 102 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 173. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 39 031 | 26 430 | 12 155 | 31,5 % | 31,4 % |
| 2024 | 51 679 | 31 911 | 19 644 | 38,1 % | 33,0 % |
| 2025 | 57 469 | 33 902 | 22 951 | 40,3 % | 35,5 % |
| Krajina | Žiadosti | Vydané víza | Podiel zamietnutí |
|---|---|---|---|
| Francúzsko | 35 652 | 22 389 | 36,7 % |
| Taliansko | 7 544 | 3 117 | 58,6 % |
| Belgicko | 6 924 | 3 308 | 50,7 % |
| Nemecko | 3 830 | 3 087 | 19,1 % |
| Švajčiarsko | 2 210 | 1 297 | 41,2 % |
| Španielsko | 1 309 | 704 | 39,1 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Kamerune 57 469 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 33 902 víz. Podiel zamietnutí bol 40,3 % (vo svete 14,6 %). V roku 2024 bol podiel zamietnutí iba 38,1 %; stúpol teda o 2,3 percentuálneho bodu. Počet žiadostí stúpol o 11 % (2024: 51 679).
Najviac žiadostí prijali konzuláty Francúzska (35 652), Talianska (7 544), Belgicka (6 924) a Nemecka (3 830).
Zo štátov, ktoré prijali aspoň 500 žiadostí, majú najnižší podiel zamietnutí konzuláty Nemecka (19,1 %) a najvyšší konzuláty Talianska (58,6 %). Od roku 2024 podiel najviac stúpol na konzulátoch Švajčiarska (+6,4 percentuálneho bodu) a najviac klesol na konzulátoch Nemecka (−3,7 percentuálneho bodu).
Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Kamerune, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 9 422 | 6 828 |
| Štúdium (F, M) | 697 | 453 |
| Výmenné pobyty (J) | 334 | 150 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 310 | 285 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 104 | 94 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 939 | 832 |
| Snúbenci (K) | 428 | 177 |
| Spolu | 12 234 | 8 819 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 55,6 % | 60,5 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Kamerunu 8 819 neimigračných víz (84. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 77 %, na diplomatické a služobné víza 9 % a na študentské víza 5 %. Je to o 28 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (12 234).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Kamerunu 1 604 víz — o 58 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Kamerunu upravený podiel zamietnutí 60,5 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 55,6 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Kamerunu v zahraničí (47)
Kamerun udržiava 47 zastúpení v 37 krajinách. Najviac zastúpení má v Nemecku (3), v Taliansku (3), v Benine (2), vo Francúzsku (2) a v Nigérii (2).
Prvý sviatok vianočný
Nový rok
Deň mládeže
Veľký piatok
Zahraničné zastúpenia v Kamerune majú zatvorené počas štátnych sviatkov tejto krajiny; najbližšie: piatok 25. decembra 2026 — Prvý sviatok vianočný; piatok 1. januára 2027 — Nový rok; štvrtok 11. februára 2027 — Deň mládeže; piatok 26. marca 2027 — Veľký piatok. Okrem toho každé zastúpenie nepracuje v deň štátneho sviatku vlastného štátu.
Hlavným mestom je Yaoundé. V Kamerune žije približne 29,9 mil. obyvateľov, rozloha je 475 440 km². Hlavnými jazykmi sú angličtina a francúzština. Menou je stredoafrický frank (XAF), medzinárodná predvoľba je +237.
Všetkých 36 veľvyslanectiev sídli v Yaoundé, v hlavnom meste krajiny. Najviac zastúpení v Kamerune má Nigéria — 3; ďalej Kanada (2), Nemecko (2), Egypt (2) a Španielsko (2).
Čo o cestách do Kamerunu hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Kamerun do stupňa 2 („zvýšená opatrnosť“, stav k 14. mája 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) neodporúča žiadne cesty do niektorých oblastí Kamerunu (stav k 9. februára 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí varuje pred cestami do časti Kamerunu (stav k 13. októbra 2026). Každý úrad píše pre vlastných občanov.
Všetkých 36 veľvyslanectiev sídli v Yaoundé, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Douala a Buea.
V Kamerune je 36 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 51 zahraničných zastúpení.
Nigéria — 3 zastúpenia; ďalej Kanada (2).
Závisí od pasu. Vstup do Kamerunu pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 6 bez víza; 192 s elektronickým vízom.
Počas štátnych sviatkov Kamerunu a v deň štátneho sviatku vlastného štátu. Najbližší sviatok: piatok 25. decembra 2026 — Prvý sviatok vianočný.