Afrika
Kamerun
Cameroon
- Hlavní město
- Jaunde
- Počet obyvatel
- 29 879 337
- Měna
- CFA/BEAC frank (XAF)
- Telefonní předvolba
- +237
- Jazyky
- Angličtina, Francouzština
- 51zastoupení
- 36velvyslanectví
- 9konzulátů
- 5honorárních konzulátů
Kamerun
Velvyslanectví v Jaunde
Svá zastoupení v Kamerunu má 41 zemí: celkem 51 zastoupení (36 velvyslanectví, 9 konzulátů, 5 honorárních konzulátů a jedno další zastoupení). Všech 36 velvyslanectví sídlí v Jaunde, hlavním městě země. Konzuláty najdete také ve městech Douala a Buea.
Afrika
Kamerun
Cameroon
Zastoupení najdete i v dalších městech: Douala (7) a Buea (1); většinou jde o generální konzuláty, konzuláty a honorární konzuláty.
V Kamerunu známe telefon u 24 a úřední hodiny u 10 z 51 zastoupení.
Vstup do Kamerunu pro držitele 198 pasů z vízových údajů: 6 bez víza; 192 s elektronickým vízem.
Naopak pas Kamerunu otevírá bez předem vyřízeného víza 47 destinací, zatímco 102 zemí vyžaduje vízum předem. To je 173. místo ze 199 pasů.
| Rok | Žádosti | Vydaná víza | Zamítnutí | Podíl zamítnutí | Podíl víz pro více vstupů |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 39 031 | 26 430 | 12 155 | 31,5 % | 31,4 % |
| 2024 | 51 679 | 31 911 | 19 644 | 38,1 % | 33,0 % |
| 2025 | 57 469 | 33 902 | 22 951 | 40,3 % | 35,5 % |
| Země | Žádosti | Vydaná víza | Podíl zamítnutí |
|---|---|---|---|
| Francie | 35 652 | 22 389 | 36,7 % |
| Itálie | 7 544 | 3 117 | 58,6 % |
| Belgie | 6 924 | 3 308 | 50,7 % |
| Německo | 3 830 | 3 087 | 19,1 % |
| Švýcarsko | 2 210 | 1 297 | 41,2 % |
| Španělsko | 1 309 | 704 | 39,1 % |
V roce 2025 přijaly schengenské konzuláty v Kamerunu 57 469 žádostí o krátkodobé vízum a vydaly 33 902 víz. Podíl zamítnutí činil 40,3 % (ve světě 14,6 %). V roce 2024 činil podíl zamítnutí jen 38,1 %; vzrostl tedy o 2,3 procentního bodu. Počet žádostí vzrostl o 11 % (2024: 51 679).
Nejvíce žádostí přijaly konzuláty Francie (35 652), Itálie (7 544), Belgie (6 924) a Německa (3 830).
Ze států, které přijaly nejméně 500 žádostí, mají nejnižší podíl zamítnutí konzuláty Německa (19,1 %) a nejvyšší konzuláty Itálie (58,6 %). Od roku 2024 podíl nejvíce vzrostl na konzulátech Švýcarska (+6,4 procentního bodu) a nejvíce klesl na konzulátech Německa (−3,7 procentního bodu).
Zahrnuti jsou všichni žadatelé, kteří podávají doklady v Kamerunu, bez ohledu na státní příslušnost.
Zdroj: Evropská komise, Generální ředitelství pro migraci a vnitřní věci, vízová statistika podle konzulátů za 2023–2025 (© Evropská unie, opakované použití podle licence CC BY 4.0). Krátkodobá víza (typ C). Odkud čísla pocházejí
| Vydaná víza | fisk. rok 2024 | fisk. rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštěvy (B) | 9 422 | 6 828 |
| Studium (F, M) | 697 | 453 |
| Výměnné pobyty (J) | 334 | 150 |
| Práce a smlouvy (H, L, O, E…) | 310 | 285 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 104 | 94 |
| Diplomatická a služební (A, G) | 939 | 832 |
| Snoubenci (K) | 428 | 177 |
| Celkem | 12 234 | 8 819 |
| Upravený podíl zamítnutí víz B | 55,6 % | 60,5 % |
Ve fiskálním roce 2025 (říjen 2024 – září 2025) vydaly USA občanům Kamerunu 8 819 nepřistěhovaleckých víz (84. nejvyšší počet mezi 206 státními příslušnostmi ve statistice). Na turistická a obchodní víza (B1/B2) připadlo 77 %, na diplomatická a služební víza 9 % a na studentská víza 5 %. To je o 28 % méně než ve fiskálním roce 2024 (12 234).
Od října 2025 do února 2026 dostali občané Kamerunu 1 604 víz — o 58 % méně než ve stejném období před rokem.
U turistických a obchodních víz (B1/B2) uvádí ministerstvo zahraničí pro občany Kamerunu upravený podíl zamítnutí 60,5 % ve fiskálním roce 2025 (v roce 2024: 55,6 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničí USA, Úřad pro konzulární záležitosti: nepřistěhovalecká víza vydaná po měsících (poslední měsíc: únor 2026) a upravené podíly zamítnutí (volné dílo). Fiskální rok USA trvá od října do září. Odkud čísla pocházejí
Velvyslanectví Kamerunu v zahraničí (47)
Kamerun udržuje 47 zastoupení ve 37 zemích. Nejvíce zastoupení má v Německu (3), v Itálii (3), v Beninu (2), ve Francii (2) a v Nigérii (2).
1. svátek vánoční
Nový rok
Den mládeže
Velký pátek
Zahraniční zastoupení v Kamerunu mají zavřeno o státních svátcích této země; nejbližší: pátek 25. prosince 2026 — 1. svátek vánoční; pátek 1. ledna 2027 — Nový rok; čtvrtek 11. února 2027 — Den mládeže; pátek 26. března 2027 — Velký pátek. Kromě toho každé zastoupení nepracuje o státním svátku vlastního státu.
Hlavním městem je Jaunde. V Kamerunu žije přibližně 29,9 mil. obyvatel, rozloha činí 475 440 km². Hlavními jazyky jsou angličtina a francouzština. Měnou je CFA/BEAC frank (XAF), mezinárodní předvolba je +237.
Všech 36 velvyslanectví sídlí v Jaunde, hlavním městě země. Nejvíce zastoupení v Kamerunu má Nigérie — 3; dále Kanada (2), Německo (2), Egypt (2) a Španělsko (2).
Co o cestách do Kamerunu říkají ministerstva zahraničí: ministerstvo zahraničí USA řadí Kamerun do úrovně 2 („zvýšená opatrnost“, stav k 14. května 2026), britské ministerstvo zahraničí (FCDO) nedoporučuje žádné cesty do některých oblastí Kamerunu (stav k 9. února 2026) a německé ministerstvo zahraničí varuje před cestami do části Kamerunu (stav k 13. října 2026). Každý úřad píše pro vlastní občany.
Všech 36 velvyslanectví sídlí v Jaunde, hlavním městě země. Konzuláty najdete také ve městech Douala a Buea.
V Kamerunu je 36 velvyslanectví. Spolu s konzuláty, honorárními konzuláty a dalšími úřady jde o 51 zahraničních zastoupení.
Nigérie — 3 zastoupení; dále Kanada (2).
Záleží na pasu. Vstup do Kamerunu pro držitele 198 pasů z vízových údajů: 6 bez víza; 192 s elektronickým vízem.
O státních svátcích Kamerunu a o státním svátku vlastního státu. Nejbližší svátek: pátek 25. prosince 2026 — 1. svátek vánoční.