Ázia
Irán
Iran
- Hlavné mesto
- Teherán
- Počet obyvateľov
- 92 417 681
- Mena
- Iránsky rial (IRR)
- Telefónna predvoľba
- +98
- Jazyky
- Perzština, Kurdčina
- 105zastúpení
- 80veľvyslanectiev
- 22konzulátov
Irán
Veľvyslanectvá v Teheráne
Svoje zastúpenia v Iráne má 82 krajín: spolu 105 zastúpení (80 veľvyslanectiev, 22 konzulátov a 3 ďalšie zastúpenia). Všetkých 80 veľvyslanectiev sídli v Teheráne, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Mašhad, Tabriz a Isfahán.
Ázia
Irán
Iran
Zastúpenia nájdete aj v ďalších mestách: Mašhad (6), Tabriz (4), Isfahán (2), Zahedan (2), Bandar Abbas (2), Rasht (1), Urmia (1), Sárí (1) a ďalšie; väčšinou ide o generálne konzuláty, konzuláty a honorárne konzuláty.
V Iráne poznáme telefón pri 62 a úradné hodiny pri 23 zo 105 zastúpení.
Vstup do Iránu pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 43 bez víza; 145 s vízom pri príchode; 9 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu; 1 so zastaveným vstupom.
Naopak pas Iránu otvára bez vopred vybaveného víza 40 destinácií, kým 105 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 186. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 162 026 | 108 838 | 48 343 | 30,3 % | 38,4 % |
| 2024 (neúplný rok) | 162 017 | 119 761 | 42 653 | 26,0 % | 44,6 % |
| 2025 | 107 512 | 73 723 | 30 554 | 29,1 % | 40,1 % |
| Krajina | Žiadosti | Vydané víza | Podiel zamietnutí |
|---|---|---|---|
| Francúzsko | 27 597 | 19 812 | 25,3 % |
| Nemecko | 17 134 | 12 663 | 25,7 % |
| Španielsko | 14 253 | 9 140 | 31,0 % |
| Taliansko | 12 987 | 7 662 | 40,7 % |
| Holandsko | 8 331 | 6 009 | 26,2 % |
| Švajčiarsko | 5 746 | 4 568 | 17,5 % |
| Grécko | 4 641 | 2 910 | 33,2 % |
| Švédsko | 4 149 | 2 480 | 38,8 % |
| Belgicko | 2 119 | 1 314 | 36,9 % |
| Dánsko | 1 721 | 1 145 | 31,6 % |
| Fínsko | 1 696 | 1 262 | 26,1 % |
| Maďarsko | 1 606 | 1 206 | 24,4 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Iráne 107 512 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 73 723 víz. Je to 24. najvyšší počet spomedzi všetkých krajín. Podiel zamietnutí bol 29,1 % (vo svete 14,6 %). V porovnaní s rokom 2024 (26,0 %) podiel zamietnutí stúpol o 3,1 percentuálneho bodu. Počet žiadostí klesol o 34 % (2024: 162 017).
Najviac žiadostí prijali konzuláty Francúzska (27 597), Nemecka (17 134), Španielska (14 253) a Talianska (12 987).
Zo štátov, ktoré prijali aspoň 500 žiadostí, majú najnižší podiel zamietnutí konzuláty Rumunska (16,6 %) a najvyšší konzuláty Rakúska (46,2 %). Od roku 2024 podiel najviac stúpol na konzulátoch Nemecka (+8,3 percentuálneho bodu) a najviac klesol na konzulátoch Bulharska (−7,5 percentuálneho bodu).
Bulharsko a Rumunsko vydávajú schengenské víza až od 31. marca 2024, takže ich čísla za rok 2024 pokrývajú iba časť roka. Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Iráne, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 12 553 | 6 862 |
| Štúdium (F, M) | 2 636 | 1 059 |
| Výmenné pobyty (J) | 927 | 306 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 230 | 150 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 12 | 6 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 509 | 302 |
| Snúbenci (K) | 513 | 278 |
| Ostatné | 1 | 0 |
| Spolu | 17 381 | 8 963 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 55,5 % | 62,4 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Iránu 8 963 neimigračných víz (83. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 77 %, na študentské víza 12 % a na víza na výmenné pobyty 3 %. Je to o 48 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (17 381).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Iránu 71 víz — o 99 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Iránu upravený podiel zamietnutí 62,4 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 55,5 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Iránu v zahraničí (117)
Vlastná sieť Iránu v zahraničí má 117 zastúpení v 95 krajinách. Najviac zastúpení má v Pakistane (4), v Turecku (4), v Afganistane (3), v Azerbajdžane (3) a v Taliansku (3).
Hlavným mestom je Teherán. Počet obyvateľov Iránu je zhruba 92,4 mil., rozloha 1 648 000 km². Hlavnými jazykmi sú perzština a kurdčina. Menou je iránsky rial (IRR), medzinárodná predvoľba je +98.
Všetkých 80 veľvyslanectiev sídli v Teheráne, v hlavnom meste krajiny. Najviac zastúpení v Iráne má Rusko — 5; ďalej Afganistan (4), India (4), Turecko (4) a Čína (3).
Čo o cestách do Iránu hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Irán do stupňa 4 („necestujte“, stav k 22. októbra 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) neodporúča žiadne cesty do Iránu (stav k 27. októbra 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí formálne varuje pred cestami do Iránu (stav k 29. októbra 2026).
Všetkých 80 veľvyslanectiev sídli v Teheráne, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Mašhad, Tabriz a Isfahán.
V Iráne je 80 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 105 zahraničných zastúpení.
Rusko — 5 zastúpení; ďalej Afganistan (4).
Závisí od pasu. Vstup do Iránu pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 43 bez víza; 145 s vízom pri príchode; 9 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu; 1 so zastaveným vstupom.