Asie
Írán
Iran
- Hlavní město
- Teherán
- Počet obyvatel
- 92 417 681
- Měna
- Íránský rijál (IRR)
- Telefonní předvolba
- +98
- Jazyky
- Perština, Kurdština
- 105zastoupení
- 80velvyslanectví
- 22konzulátů
Írán
Velvyslanectví v Teheránu
Svá zastoupení v Íránu má 82 zemí: celkem 105 zastoupení (80 velvyslanectví, 22 konzulátů a 3 další zastoupení). Všech 80 velvyslanectví sídlí v Teheránu, hlavním městě země. Konzuláty najdete také ve městech Mašhad, Tabríz a Isfahán.
Asie
Írán
Iran
Zastoupení najdete i v dalších městech: Mašhad (6), Tabríz (4), Isfahán (2), Záhedán (2), Bandar Abbás (2), Rašt (1), Urmia (1), Sárí (1) a další; většinou jde o generální konzuláty, konzuláty a honorární konzuláty.
V Íránu známe telefon u 62 a úřední hodiny u 23 ze 105 zastoupení.
Vstup do Íránu pro držitele 198 pasů z vízových údajů: 43 bez víza; 145 s vízem při příjezdu; 9 s vízem z velvyslanectví či konzulátu; 1 se zastaveným vstupem.
Naopak pas Íránu otevírá bez předem vyřízeného víza 40 destinací, zatímco 105 zemí vyžaduje vízum předem. To je 186. místo ze 199 pasů.
| Rok | Žádosti | Vydaná víza | Zamítnutí | Podíl zamítnutí | Podíl víz pro více vstupů |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 162 026 | 108 838 | 48 343 | 30,3 % | 38,4 % |
| 2024 (neúplný rok) | 162 017 | 119 761 | 42 653 | 26,0 % | 44,6 % |
| 2025 | 107 512 | 73 723 | 30 554 | 29,1 % | 40,1 % |
| Země | Žádosti | Vydaná víza | Podíl zamítnutí |
|---|---|---|---|
| Francie | 27 597 | 19 812 | 25,3 % |
| Německo | 17 134 | 12 663 | 25,7 % |
| Španělsko | 14 253 | 9 140 | 31,0 % |
| Itálie | 12 987 | 7 662 | 40,7 % |
| Nizozemsko | 8 331 | 6 009 | 26,2 % |
| Švýcarsko | 5 746 | 4 568 | 17,5 % |
| Řecko | 4 641 | 2 910 | 33,2 % |
| Švédsko | 4 149 | 2 480 | 38,8 % |
| Belgie | 2 119 | 1 314 | 36,9 % |
| Dánsko | 1 721 | 1 145 | 31,6 % |
| Finsko | 1 696 | 1 262 | 26,1 % |
| Maďarsko | 1 606 | 1 206 | 24,4 % |
V roce 2025 přijaly schengenské konzuláty v Íránu 107 512 žádostí o krátkodobé vízum a vydaly 73 723 víz. To je 24. nejvyšší počet ze všech zemí. Podíl zamítnutí činil 29,1 % (ve světě 14,6 %). Oproti roku 2024 (26,0 %) podíl zamítnutí vzrostl o 3,1 procentního bodu. Počet žádostí klesl o 34 % (2024: 162 017).
Nejvíce žádostí přijaly konzuláty Francie (27 597), Německa (17 134), Španělska (14 253) a Itálie (12 987).
Ze států, které přijaly nejméně 500 žádostí, mají nejnižší podíl zamítnutí konzuláty Rumunska (16,6 %) a nejvyšší konzuláty Rakouska (46,2 %). Od roku 2024 podíl nejvíce vzrostl na konzulátech Německa (+8,3 procentního bodu) a nejvíce klesl na konzulátech Bulharska (−7,5 procentního bodu).
Bulharsko a Rumunsko vydávají schengenská víza teprve od 31. března 2024, takže jejich čísla za rok 2024 pokrývají jen část roku. Zahrnuti jsou všichni žadatelé, kteří podávají doklady v Íránu, bez ohledu na státní příslušnost.
Zdroj: Evropská komise, Generální ředitelství pro migraci a vnitřní věci, vízová statistika podle konzulátů za 2023–2025 (© Evropská unie, opakované použití podle licence CC BY 4.0). Krátkodobá víza (typ C). Odkud čísla pocházejí
| Vydaná víza | fisk. rok 2024 | fisk. rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštěvy (B) | 12 553 | 6 862 |
| Studium (F, M) | 2 636 | 1 059 |
| Výměnné pobyty (J) | 927 | 306 |
| Práce a smlouvy (H, L, O, E…) | 230 | 150 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 12 | 6 |
| Diplomatická a služební (A, G) | 509 | 302 |
| Snoubenci (K) | 513 | 278 |
| Ostatní | 1 | 0 |
| Celkem | 17 381 | 8 963 |
| Upravený podíl zamítnutí víz B | 55,5 % | 62,4 % |
Ve fiskálním roce 2025 (říjen 2024 – září 2025) vydaly USA občanům Íránu 8 963 nepřistěhovaleckých víz (83. nejvyšší počet mezi 206 státními příslušnostmi ve statistice). Na turistická a obchodní víza (B1/B2) připadlo 77 %, na studentská víza 12 % a na víza pro výměnné pobyty 3 %. To je o 48 % méně než ve fiskálním roce 2024 (17 381).
Od října 2025 do února 2026 dostali občané Íránu 71 víz — o 99 % méně než ve stejném období před rokem.
U turistických a obchodních víz (B1/B2) uvádí ministerstvo zahraničí pro občany Íránu upravený podíl zamítnutí 62,4 % ve fiskálním roce 2025 (v roce 2024: 55,5 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničí USA, Úřad pro konzulární záležitosti: nepřistěhovalecká víza vydaná po měsících (poslední měsíc: únor 2026) a upravené podíly zamítnutí (volné dílo). Fiskální rok USA trvá od října do září. Odkud čísla pocházejí
Velvyslanectví Íránu v zahraničí (117)
Vlastní síť Íránu v zahraničí čítá 117 zastoupení v 95 zemích. Nejvíce zastoupení má v Pákistánu (4), v Turecku (4), v Afghánistánu (3), v Ázerbájdžánu (3) a v Itálii (3).
Hlavním městem je Teherán. Počet obyvatel Íránu je zhruba 92,4 mil., rozloha 1 648 000 km². Hlavními jazyky jsou perština a kurdština. Měnou je íránský rijál (IRR), mezinárodní předvolba je +98.
Všech 80 velvyslanectví sídlí v Teheránu, hlavním městě země. Nejvíce zastoupení v Íránu má Rusko — 5; dále Afghánistán (4), Indie (4), Turecko (4) a Čína (3).
Co o cestách do Íránu říkají ministerstva zahraničí: ministerstvo zahraničí USA řadí Írán do úrovně 4 („necestujte“, stav k 22. října 2026), britské ministerstvo zahraničí (FCDO) nedoporučuje žádné cesty do Íránu (stav k 27. října 2026) a německé ministerstvo zahraničí formálně varuje před cestami do Íránu (stav k 29. října 2026).
Všech 80 velvyslanectví sídlí v Teheránu, hlavním městě země. Konzuláty najdete také ve městech Mašhad, Tabríz a Isfahán.
V Íránu je 80 velvyslanectví. Spolu s konzuláty, honorárními konzuláty a dalšími úřady jde o 105 zahraničních zastoupení.
Rusko — 5 zastoupení; dále Afghánistán (4).
Záleží na pasu. Vstup do Íránu pro držitele 198 pasů z vízových údajů: 43 bez víza; 145 s vízem při příjezdu; 9 s vízem z velvyslanectví či konzulátu; 1 se zastaveným vstupem.