Európa Člen EÚ
Írsko
Ireland
- Hlavné mesto
- Dublin
- Počet obyvateľov
- 5 484 367
- Mena
- Euro (EUR)
- Telefónna predvoľba
- +353
- Jazyky
- Angličtina, Írčina
- 124zastúpení
- 69veľvyslanectiev
- 4konzuláty
- 46honorárnych konzulátov
Írsko
Veľvyslanectvá v Dubline
V Írsku pôsobí 124 zahraničných zastúpení z 91 krajín: 69 veľvyslanectiev, 4 konzuláty, 46 honorárnych konzulátov a 5 ďalších zastúpení. Všetkých 69 veľvyslanectiev sídli v Dubline, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Cork, Limerick a Galway.
Európa Člen EÚ
Írsko
Ireland
Zastúpenia nájdete aj v ďalších mestách: Cork (7), Limerick (5), Galway (4), Dundalk (1), Mullingar (1), Kilkenny (1), Carrickmacross (1), Gort (1) a ďalšie; väčšinou ide o generálne konzuláty, konzuláty a honorárne konzuláty.
V Írsku poznáme telefón pri 113 a úradné hodiny pri 14 zo 124 zastúpení.
Vstup do Írska pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 78 bez víza; 120 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.
Naopak pas Írska otvára bez vopred vybaveného víza 161 destinácií, kým 13 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 6. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 32 380 | 31 313 | 474 | 1,5 % | 51,3 % |
| 2024 (neúplný rok) | 27 761 | 26 665 | 497 | 1,8 % | 54,9 % |
| 2025 | 30 696 | 29 395 | 931 | 3,1 % | 55,9 % |
| Krajina | Žiadosti | Vydané víza | Podiel zamietnutí |
|---|---|---|---|
| Francúzsko | 5 658 | 5 493 | 1,3 % |
| Španielsko | 5 299 | 5 172 | 0,8 % |
| Nemecko | 5 184 | 4 932 | 4,1 % |
| Holandsko | 4 491 | 4 385 | 1,7 % |
| Portugalsko | 1 355 | 1 277 | 5,8 % |
| Rakúsko | 1 306 | 1 252 | 0,3 % |
| Taliansko | 1 286 | 1 229 | 4,4 % |
| Belgicko | 1 006 | 888 | 8,9 % |
| Česko | 824 | 820 | 0,5 % |
| Fínsko | 758 | 693 | 9,2 % |
| Grécko | 657 | 656 | 0,0 % |
| Chorvátsko | 647 | 560 | 11,8 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Írsku 30 696 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 29 395 víz. Podiel zamietnutí bol 3,1 % (vo svete 14,6 %). V roku 2024 bol podiel prakticky rovnaký: 1,8 %. Počet žiadostí stúpol o 11 % (2024: 27 761).
Najviac žiadostí prijali konzuláty Francúzska (5 658), Španielska (5 299), Nemecka (5 184) a Holandska (4 491).
Zo štátov, ktoré prijali aspoň 500 žiadostí, majú najnižší podiel zamietnutí konzuláty Grécka (0,0 %) a najvyšší konzuláty Chorvátska (11,8 %). Od roku 2024 podiel najviac stúpol na konzulátoch Belgicka (+5,2 percentuálneho bodu).
Bulharsko a Rumunsko vydávajú schengenské víza až od 31. marca 2024, takže ich čísla za rok 2024 pokrývajú iba časť roka. Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Írsku, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 2 710 | 2 197 |
| Štúdium (F, M) | 875 | 843 |
| Výmenné pobyty (J) | 7 356 | 7 033 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 3 316 | 3 538 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 1 127 | 806 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 476 | 475 |
| Snúbenci (K) | 72 | 53 |
| Ostatné | 0 | 1 |
| Spolu | 15 932 | 14 946 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 22,2 % | 25,1 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Írska 14 946 neimigračných víz (64. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na víza na výmenné pobyty (J) pripadlo 47 %, na pracovné a zmluvné víza 24 % a na turistické a obchodné víza 15 %. Je to o 6 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (15 932).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Írska 3 969 víz — o 5 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Írska upravený podiel zamietnutí 25,1 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 22,2 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Írska v zahraničí (141)
Vlastná sieť Írska v zahraničí má 141 zastúpení v 77 krajinách. Najviac zastúpení má v USA (19), v Kanade (9), v Nemecku (8), vo Francúzsku (6) a v Austrálii (4).
Prvý sviatok vianočný (Lá Nollag)
Druhý sviatok vianočný (Lá Fhéile Stiofáin)
Nový rok (Lá Caille)
Lá Fhéile Bríde
Zahraničné zastúpenia v Írsku majú zatvorené počas štátnych sviatkov tejto krajiny; najbližšie: piatok 25. decembra 2026 — Prvý sviatok vianočný (Lá Nollag); sobota 26. decembra 2026 — Druhý sviatok vianočný (Lá Fhéile Stiofáin); piatok 1. januára 2027 — Nový rok (Lá Caille); pondelok 1. februára 2027 — Lá Fhéile Bríde. Okrem toho každé zastúpenie nepracuje v deň štátneho sviatku vlastného štátu.
Hlavným mestom je Dublin. V Írsku žije približne 5,5 mil. obyvateľov, rozloha je 70 280 km². Hlavnými jazykmi sú angličtina a írčina. Menou je euro (EUR), medzinárodná predvoľba je +353. Írsko patrí do Európskej únie, nie však do schengenského priestoru.
Všetkých 69 veľvyslanectiev sídli v Dubline, v hlavnom meste krajiny. Najviac zastúpení v Írsku má Poľsko — 6; ďalej Švajčiarsko (3), Španielsko (3), Taliansko (3) a Švédsko (3).
Čo o cestách do Írska hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Írsko do stupňa 1 („bežná opatrnosť“, stav k 19. marca 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) pred cestami do Írska nevaruje (stav k 4. septembra 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre Írsko cestovné varovanie nevydáva (stav k 13. októbra 2026).
Všetkých 69 veľvyslanectiev sídli v Dubline, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Cork, Limerick a Galway.
V Írsku je 69 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 124 zahraničných zastúpení.
Poľsko — 6 zastúpení; ďalej Švajčiarsko (3).
Závisí od pasu. Vstup do Írska pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 78 bez víza; 120 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.
Počas štátnych sviatkov Írska a v deň štátneho sviatku vlastného štátu. Najbližší sviatok: piatok 25. decembra 2026 — Prvý sviatok vianočný (Lá Nollag).
Nie. Írsko je členom EÚ, ale do schengenského priestoru nepatrí a uplatňuje vlastné vízové pravidlá.