Afrika
Mauritánia
Mauritania
- Hlavné mesto
- Nouakchott
- Počet obyvateľov
- 5 315 065
- Mena
- Mauritánska ouguiya (MRU)
- Telefónna predvoľba
- +222
- Jazyky
- Arabčina, Fulbčina, Soninke
- 32zastúpení
- 24veľvyslanectiev
- 4konzuláty
- 4honorárne konzuláty
Mauritánia
Veľvyslanectvá v Nouakchotte
Svoje zastúpenia v Mauritánii má 32 krajín: spolu 32 zastúpení (24 veľvyslanectiev, 4 konzuláty a 4 honorárne konzuláty). Všetkých 24 veľvyslanectiev sídli v Nouakchotte, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v Nouadhibou.
Afrika
Mauritánia
Mauritania
V Nouadhibou pôsobí aj jedno zahraničné zastúpenie.
V Mauritánii poznáme telefón pri 18 a úradné hodiny pri 2 z 32 zastúpení.
Vstup do Mauritánie pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 9 bez víza; 188 s elektronickým vízom; 1 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.
Naopak pas Mauritánie otvára bez vopred vybaveného víza 53 destinácií, kým 97 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 159. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 23 253 | 14 300 | 8 289 | 36,6 % | 47,2 % |
| 2024 | 23 596 | 15 242 | 7 429 | 32,5 % | 52,3 % |
| 2025 | 25 265 | 14 570 | 8 618 | 37,0 % | 54,5 % |
| Krajina | Žiadosti | Vydané víza | Podiel zamietnutí |
|---|---|---|---|
| Španielsko | 18 306 | 10 165 | 37,5 % |
| Francúzsko | 5 148 | 3 483 | 31,0 % |
| Nemecko | 1 811 | 922 | 48,9 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty v Mauritánii 25 265 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 14 570 víz. Podiel zamietnutí bol 37,0 % (vo svete 14,6 %). V porovnaní s rokom 2024 (32,5 %) podiel zamietnutí stúpol o 4,5 percentuálneho bodu. Počet žiadostí stúpol o 7 % (2024: 23 596).
Najviac žiadostí prijali konzuláty Španielska (18 306), Francúzska (5 148) a Nemecka (1 811).
Zo štátov, ktoré prijali aspoň 500 žiadostí, majú najnižší podiel zamietnutí konzuláty Francúzska (31,0 %) a najvyšší konzuláty Nemecka (48,9 %). Od roku 2024 podiel najviac stúpol na konzulátoch Španielska (+6,0 percentuálnych bodov).
Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady v Mauritánii, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 599 | 766 |
| Štúdium (F, M) | 16 | 10 |
| Výmenné pobyty (J) | 23 | 30 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 15 | 24 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 1 | 1 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 276 | 263 |
| Snúbenci (K) | 5 | 4 |
| Spolu | 935 | 1 098 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 70,1 % | 67,6 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Mauritánie 1 098 neimigračných víz (163. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 70 %, na diplomatické a služobné víza 24 % a na víza na výmenné pobyty 3 %. Je to o 17 % viac ako vo fiškálnom roku 2024 (935).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Mauritánie 151 víz — o 72 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Mauritánie upravený podiel zamietnutí 67,6 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 70,1 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Mauritánie v zahraničí (31)
Mauritánia udržiava 31 zastúpení v 23 krajinách. Najviac zastúpení má vo Francúzsku (3), v Belgicku (2), v Nemecku (2), v Španielsku (2) a v Maroku (2).
Deň nezávislosti
Nový rok
Sviatok práce
Deň Afriky
Zahraničné zastúpenia v Mauritánii majú zatvorené počas štátnych sviatkov tejto krajiny; najbližšie: sobota 28. novembra 2026 — Deň nezávislosti; piatok 1. januára 2027 — Nový rok; sobota 1. mája 2027 — Sviatok práce; utorok 25. mája 2027 — Deň Afriky. Okrem toho každé zastúpenie nepracuje v deň štátneho sviatku vlastného štátu.
Hlavným mestom je Nouakchott. Počet obyvateľov Mauritánie je zhruba 5,3 mil., rozloha 1 030 700 km². Hlavnými jazykmi sú arabčina, fulbčina a soninke. Menou je mauritánska ouguiya (MRU), medzinárodná predvoľba je +222.
Všetkých 24 veľvyslanectiev sídli v Nouakchotte, v hlavnom meste krajiny.
Čo o cestách do Mauritánie hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Mauritániu do stupňa 3 („zvážte, či cestovať“, stav k 17. augusta 2026), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) neodporúča žiadne cesty do niektorých oblastí Mauritánie (stav k 19. októbra 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí varuje pred cestami do časti Mauritánie (stav k 13. októbra 2026). Tieto odporúčania sú určené občanom jednotlivých štátov.
Všetkých 24 veľvyslanectiev sídli v Nouakchotte, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v Nouadhibou.
V Mauritánii je 24 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 32 zahraničných zastúpení.
Závisí od pasu. Vstup do Mauritánie pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 9 bez víza; 188 s elektronickým vízom; 1 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.
Počas štátnych sviatkov Mauritánie a v deň štátneho sviatku vlastného štátu. Najbližší sviatok: sobota 28. novembra 2026 — Deň nezávislosti.