Afrika
Maurícius
Mauritius
- Hlavné mesto
- Port Louis
- Počet obyvateľov
- 1 243 741
- Mena
- Maurícijská rupia (MUR)
- Telefónna predvoľba
- +230
- Jazyky
- Angličtina, Bhódžpurčina, Francúzština
- 20zastúpení
- 13veľvyslanectiev
- 2konzuláty
- 5honorárnych konzulátov
Maurícius
Veľvyslanectvá v Port Louis
Svoje zastúpenia na Mauríciu má 18 krajín: spolu 20 zastúpení (13 veľvyslanectiev, 2 konzuláty a 5 honorárnych konzulátov). Väčšina veľvyslanectiev — 9 z 13 — sídli v Port Louis, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Vacoas, Beau Bassin-Rose Hill a Goodlands.
Afrika
Maurícius
Mauritius
Zastúpenia nájdete aj v ďalších mestách: Vacoas (5), Beau Bassin-Rose Hill (1), Goodlands (1) a Rose Belle (1); väčšinou ide o generálne konzuláty, konzuláty a honorárne konzuláty.
Na Mauríciu poznáme telefón pri 11 a úradné hodiny pri 4 z 20 zastúpení.
Vstup na Maurícius pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 113 bez víza; 69 s vízom pri príchode; 16 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.
Naopak pas Maurícia otvára bez vopred vybaveného víza 128 destinácií, kým 35 krajín vyžaduje vízum vopred. To je 65. miesto zo 199 pasov.
| Rok | Žiadosti | Vydané víza | Zamietnutia | Podiel zamietnutí | Podiel víz na viacnásobný vstup |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 729 | 663 | 48 | 6,8 % | 63,2 % |
| 2024 | 838 | 780 | 46 | 5,6 % | 73,8 % |
| 2025 | 722 | 664 | 59 | 8,1 % | 70,5 % |
V roku 2025 prijali schengenské konzuláty na Mauríciu 722 žiadostí o krátkodobé vízum a vydali 664 víz. Podiel zamietnutí bol 8,1 % (vo svete 14,6 %). V roku 2024 bol podiel zamietnutí iba 5,6 %; stúpol teda o 2,5 percentuálneho bodu. Počet žiadostí klesol o 14 % (2024: 838).
Zahrnutí sú všetci žiadatelia, ktorí podávajú doklady na Mauríciu, bez ohľadu na štátnu príslušnosť.
Zdroj: Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti, vízová štatistika podľa konzulátov za 2023–2025 (© Európska únia, opakované použitie podľa licencie CC BY 4.0). Krátkodobé víza (typ C). Odkiaľ čísla pochádzajú
| Vydané víza | fiškálny rok 2024 | fiškálny rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštevy (B) | 2 438 | 1 897 |
| Štúdium (F, M) | 59 | 51 |
| Výmenné pobyty (J) | 93 | 75 |
| Práca a zmluvy (H, L, O, E…) | 88 | 109 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 1 001 | 667 |
| Diplomatické a služobné (A, G) | 92 | 78 |
| Snúbenci (K) | 10 | 2 |
| Spolu | 3 781 | 2 879 |
| Upravený podiel zamietnutí víz B | 6,3 % | 7,4 % |
Vo fiškálnom roku 2025 (október 2024 – september 2025) vydali USA občanom Maurícia 2 879 neimigračných víz (129. najvyšší počet spomedzi 206 štátnych príslušností v štatistike). Na turistické a obchodné víza (B1/B2) pripadlo 66 %, na tranzitné víza a víza pre posádky 23 % a na pracovné a zmluvné víza 4 %. Je to o 24 % menej ako vo fiškálnom roku 2024 (3 781).
Od októbra 2025 do februára 2026 dostali občania Maurícia 891 víz — o 22 % menej ako v rovnakom období pred rokom.
Pri turistických a obchodných vízach (B1/B2) uvádza ministerstvo zahraničných vecí pre občanov Maurícia upravený podiel zamietnutí 7,4 % vo fiškálnom roku 2025 (v roku 2024: 6,3 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničných vecí USA, Úrad pre konzulárne záležitosti: neimigračné víza vydané po mesiacoch (posledný mesiac: február 2026) a upravené podiely zamietnutí (voľné dielo). Fiškálny rok USA trvá od októbra do septembra. Odkiaľ čísla pochádzajú
Veľvyslanectvá Maurícia v zahraničí (28)
Maurícius udržiava 28 zastúpení v 18 krajinách. Najviac zastúpení má v Nemecku (5), vo Francúzsku (4), v Austrálii (2), vo Veľkej Británii (2) a v USA (2).
Hlavným mestom je Port Louis. Na Mauríciu žije približne 1,2 mil. obyvateľov, rozloha je 2 040 km². Hlavnými jazykmi sú angličtina, bhódžpurčina a francúzština. Menou je maurícijská rupia (MUR), medzinárodná predvoľba je +230.
Väčšina veľvyslanectiev — 9 z 13 — sídli v Port Louis, v hlavnom meste krajiny. Najväčšie zahraničné siete na Mauríciu majú Nemecko (2) a Taliansko (2).
Čo o cestách na Maurícius hovoria ministerstvá zahraničných vecí: ministerstvo zahraničných vecí USA zaraďuje Maurícius do stupňa 2 („zvýšená opatrnosť“, stav k 7. decembra 2025), britské ministerstvo zahraničných vecí (FCDO) pred cestami na Maurícius nevaruje (stav k 19. októbra 2026) a nemecké ministerstvo zahraničných vecí pre Maurícius cestovné varovanie nevydáva (stav k 19. októbra 2026). Každý úrad píše pre vlastných občanov.
Väčšina veľvyslanectiev — 9 z 13 — sídli v Port Louis, v hlavnom meste krajiny. Konzuláty nájdete aj v mestách Vacoas, Beau Bassin-Rose Hill a Goodlands.
Na Mauríciu je 13 veľvyslanectiev. Spolu s konzulátmi, honorárnymi konzulátmi a ďalšími úradmi ide o 20 zahraničných zastúpení.
Nemecko — 2 zastúpenia; ďalej Taliansko (2).
Závisí od pasu. Vstup na Maurícius pre držiteľov 198 pasov podľa vízových údajov: 113 bez víza; 69 s vízom pri príchode; 16 s vízom z veľvyslanectva alebo konzulátu.