Afrika
Tanzanie
Tanzania
- Hlavní město
- Dodoma
- Počet obyvatel
- 70 545 865
- Měna
- Tanzanský šilink (TZS)
- Telefonní předvolba
- +255
- Jazyky
- Svahilština, Angličtina, Arabština
- 65zastoupení
- 50velvyslanectví
- 10konzulátů
- 4honorární konzuláty
Tanzanie
Velvyslanectví v Dar es Salaam
Svá zastoupení v Tanzanii má 54 zemí: celkem 65 zastoupení (50 velvyslanectví, 10 konzulátů, 4 honorární konzuláty a jedno další zastoupení). Všech 50 velvyslanectví sídlí v Dar es Salaam, přestože hlavním městem je Dodoma. Konzuláty najdete také ve městech Zanzibar, Kigoma a Arusha.
Afrika
Tanzanie
Tanzania
Zastoupení najdete i v dalších městech: Zanzibar (6), Kigoma (3) a Arusha (1); většinou jde o generální konzuláty, konzuláty a honorární konzuláty.
V Tanzanii známe telefon u 38 a úřední hodiny u 16 ze 65 zastoupení.
Vstup do Tanzanie pro držitele 198 pasů z vízových údajů: 51 bez víza; 123 s vízem při příjezdu; 24 s elektronickým vízem.
Naopak pas Tanzanie otevírá bez předem vyřízeného víza 67 destinací, zatímco 93 zemí vyžaduje vízum předem. To je 127. místo ze 199 pasů.
| Rok | Žádosti | Vydaná víza | Zamítnutí | Podíl zamítnutí | Podíl víz pro více vstupů |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 13 030 | 10 407 | 2 525 | 19,4 % | 28,6 % |
| 2024 | 14 572 | 11 537 | 2 914 | 20,1 % | 26,3 % |
| 2025 | 16 227 | 13 016 | 3 117 | 19,3 % | 43,6 % |
| Země | Žádosti | Vydaná víza | Podíl zamítnutí |
|---|---|---|---|
| Německo | 3 910 | 2 875 | 25,8 % |
| Francie | 3 100 | 2 378 | 21,6 % |
| Španělsko | 2 166 | 1 928 | 13,7 % |
| Itálie | 1 986 | 1 883 | 5,2 % |
| Švýcarsko | 1 398 | 1 297 | 7,1 % |
| Belgie | 1 359 | 1 006 | 25,0 % |
| Nizozemsko | 1 237 | 933 | 22,8 % |
| Polsko | 565 | 372 | 31,8 % |
| Finsko | 506 | 344 | 30,7 % |
V roce 2025 přijaly schengenské konzuláty v Tanzanii 16 227 žádostí o krátkodobé vízum a vydaly 13 016 víz. Podíl zamítnutí činil 19,3 % (ve světě 14,6 %). V roce 2024 byl podíl prakticky stejný: 20,1 %. Počet žádostí vzrostl o 11 % (2024: 14 572).
Nejvíce žádostí přijaly konzuláty Německa (3 910), Francie (3 100), Španělska (2 166) a Itálie (1 986).
Ze států, které přijaly nejméně 500 žádostí, mají nejnižší podíl zamítnutí konzuláty Itálie (5,2 %) a nejvyšší konzuláty Polska (31,8 %). Od roku 2024 podíl nejvíce vzrostl na konzulátech Belgie (+6,2 procentního bodu) a nejvíce klesl na konzulátech Itálie (−8,1 procentního bodu).
Zahrnuti jsou všichni žadatelé, kteří podávají doklady v Tanzanii, bez ohledu na státní příslušnost.
Zdroj: Evropská komise, Generální ředitelství pro migraci a vnitřní věci, vízová statistika podle konzulátů za 2023–2025 (© Evropská unie, opakované použití podle licence CC BY 4.0). Krátkodobá víza (typ C). Odkud čísla pocházejí
| Vydaná víza | fisk. rok 2024 | fisk. rok 2025 |
|---|---|---|
| Návštěvy (B) | 6 322 | 5 533 |
| Studium (F, M) | 678 | 635 |
| Výměnné pobyty (J) | 233 | 166 |
| Práce a smlouvy (H, L, O, E…) | 147 | 138 |
| Tranzit a posádky (C, D) | 166 | 170 |
| Diplomatická a služební (A, G) | 1 060 | 1 059 |
| Snoubenci (K) | 58 | 29 |
| Celkem | 8 664 | 7 730 |
| Upravený podíl zamítnutí víz B | 36,7 % | 39,4 % |
Ve fiskálním roce 2025 (říjen 2024 – září 2025) vydaly USA občanům Tanzanie 7 730 nepřistěhovaleckých víz (94. nejvyšší počet mezi 206 státními příslušnostmi ve statistice). Na turistická a obchodní víza (B1/B2) připadlo 72 %, na diplomatická a služební víza 14 % a na studentská víza 8 %. To je o 11 % méně než ve fiskálním roce 2024 (8 664).
Od října 2025 do února 2026 dostali občané Tanzanie 984 víz — o 69 % méně než ve stejném období před rokem.
U turistických a obchodních víz (B1/B2) uvádí ministerstvo zahraničí pro občany Tanzanie upravený podíl zamítnutí 39,4 % ve fiskálním roce 2025 (v roce 2024: 36,7 %).
Zdroj: ministerstvo zahraničí USA, Úřad pro konzulární záležitosti: nepřistěhovalecká víza vydaná po měsících (poslední měsíc: únor 2026) a upravené podíly zamítnutí (volné dílo). Fiskální rok USA trvá od října do září. Odkud čísla pocházejí
Velvyslanectví Tanzanie v zahraničí (50)
Vlastní síť Tanzanie v zahraničí čítá 50 zastoupení ve 44 zemích. Nejvíce zastoupení má v Austrálii (4), v Německu (3) a v USA (2).
Den nezávislosti (Siku ya Uhuru)
1. svátek vánoční (Krismasi)
2. svátek vánoční (Siku ya kufungua Zawadi)
Nový rok (Mwaka mpya)
Zahraniční zastoupení v Tanzanii mají zavřeno o státních svátcích této země; nejbližší: středa 9. prosince 2026 — Den nezávislosti (Siku ya Uhuru); pátek 25. prosince 2026 — 1. svátek vánoční (Krismasi); sobota 26. prosince 2026 — 2. svátek vánoční (Siku ya kufungua Zawadi); pátek 1. ledna 2027 — Nový rok (Mwaka mpya). Kromě toho každé zastoupení nepracuje o státním svátku vlastního státu.
Hlavním městem je Dodoma. V Tanzanii žije přibližně 70,5 mil. obyvatel, rozloha činí 945 087 km². Hlavními jazyky jsou svahilština, angličtina a arabština. Měnou je tanzanský šilink (TZS), mezinárodní předvolba je +255.
Všech 50 velvyslanectví sídlí v Dar es Salaam, přestože hlavním městem je Dodoma. Největší zahraniční sítě v Tanzanii mají Burundi (3), Čína (3), Spojené arabské emiráty (2), Demokratická republika Kongo (2) a Německo (2).
Co o cestách do Tanzanie říkají ministerstva zahraničí: ministerstvo zahraničí USA řadí Tanzanii do úrovně 2 („zvýšená opatrnost“, stav k 15. října 2026), britské ministerstvo zahraničí (FCDO) nedoporučuje jiné než nezbytně nutné cesty do některých oblastí Tanzanie (stav k 30. října 2026) a německé ministerstvo zahraničí pro Tanzanii cestovní varování nevydává (stav k 30. října 2026).
Všech 50 velvyslanectví sídlí v Dar es Salaam, přestože hlavním městem je Dodoma. Konzuláty najdete také ve městech Zanzibar, Kigoma a Arusha.
V Tanzanii je 50 velvyslanectví. Spolu s konzuláty, honorárními konzuláty a dalšími úřady jde o 65 zahraničních zastoupení.
Burundi — 3 zastoupení; dále Čína (3).
Záleží na pasu. Vstup do Tanzanie pro držitele 198 pasů z vízových údajů: 51 bez víza; 123 s vízem při příjezdu; 24 s elektronickým vízem.
O státních svátcích Tanzanie a o státním svátku vlastního státu. Nejbližší svátek: středa 9. prosince 2026 — Den nezávislosti (Siku ya Uhuru).